TEATRIGALERII

SILVER KOPPEL "LONDON"

1.-21.01.2017

Kuni 21. aprillini ehib Endla Teatrigaleriid Silver Koppeli maalinäitus “London”. Abstraktsed maalid on tehtud peamiselt akrüültehnikas, lisaks on kasutatud ka kuldlehte. Osa maale on tehtud silmale nähtamatule ArtGlass’ile, mis jätab mulje justkui õhus hõljuvast värvist. Näitus jääb Teatrigaleriis avatuks 21. aprillini.

Võida reis kahele Londonisse! Märgi Facebook'i üritusel/eventil “Osalen”/“Going” ning kui sul veab, võidad reisi kahele koos lennupiletite ja majutusega (2 ööd). Võitja kuulutatakse välja Facebook'is 24. aprillil.

"Kõik minu maalid on inspireeritud linnast, kus olen viimased kaks aastat elanud. See on metropol, mille kirjeldamiseks ei jätku alati sõnu ning appi tuleb haarata värvid. Kui esialgu paistab London meeletu kaosena, siis ajapikku hakkab siin nägema ja tunnetama erinevaid mustreid ja ilu. Unistasin siia elama asumisest juba väga varajases eas. Võimaluse tekkides haarasin sellest koheselt kinni. Teine suur unistus on olnud mul väljendada end igapäevaselt läbi kunsti ning debüütnäitusega astun tubli sammu sellegi unelma täitumise suunas."

Silver Koppel (1986) on sündinud Pärnus, õppinud Tallinna Ülikoolis reklaami ja imagoloogiat. Alates 2015. aastast elab Silver Londonis ning töötab Kindred Group’is turundusjuhina. Joonistamise ja maalimisega on ta kõige muu kõrvalt tegelenud terve elu, näitusele on jõudnud Londoni perioodil tehtud maalid.

Suured tänud toetajatele: TV3, Delfi, Prike, airBaltic.

Silveri Koppeli kontakt:  contact@silverkoppel.com


FOTOGRAAF MATI UNT

23. veebruaril kell 17 avatakse Endla Sammassaalis fotonäitus „Fotograaf Mati Unt“. Avamisel on kohal ka näituse üks koostajatest ja Mati Undi fotokogu omanik Kalju Orro.


Mati Undi loominguline panus Eesti kultuurilukku on aukartustäratav. Tema romaane loetakse koolis ja näidendeid ning dramatiseeringuid lavastatakse teatris, lisaks on Undi loomingu põhjal valminud mitu täispikka mängufilmi. Sageli armastatakse öelda, et ta tegutses ja mõtles oma ajast ees. Aktiivse ning uuendusmeelse loovisikuna käis Unt tihedalt läbi erinevate intellektuaalide ning mõttekaaslastega, kellest on tänaseks päevaks kujunenud nii kultuuri- kui ka muude valdkondade võtmetegelased.

Kui sooviksime Undi nime ette kirjutada mõne sõna, siis oleks nendeks ilmselt „kirjanik“ või „lavastaja“. Käesolev näitus on aga eelkõige pühendatud tema seni vähem tähelepanu leidnud kirele: fotograafiale, avades sellega Undi loomingus laiemale üldsusele tundmatu tahu. Tema kaamerasilma ette on jäänud palju huvitavaid tegemisi ja inimesi, kellest valdav osa on Unti meenutades samuti maininud tema erilist huvi fotograafia vastu. Unt pildistas kõike: fotodel on esindatud nii lavastuste proovid ja filmivõtted kui ka näiteks koosviibimised ühiselamutes, väljasõidud maakodudesse jne. Sealjuures võib fotodelt leida nii olulisi kultuurisündmusi kui ka -tegelasi. Võime kindlad olla, et aja möödudes on mõlemad oma olulisust kultuurimaastikul tõestanud.

Näituse „Fotograaf Mati Unt“ teostumiseks vajasid läbivaatamist ja -töötamist tuhanded fotod. Nendest seinale jõudnud veidi enam kui 100 puhul tuleb meeles pidada, et tegemist pole akadeemilist ega kunstilist täiust taotlevate fotode, vaid huvitavat ja veidi nostalgiahõngulist sissevaadet pakkuva kompaktse valikuga, mis võimaldaks vaatajal piiluda kultuuriringkondade värvikasse ellu 1960ndatel ja 1970ndatel aastatel nii, nagu see paistis läbi Mati Undi kaamerasilma. Selle hõlbustamiseks on fotode juurde koondatud valik asjaosaliste meenutusi, mis illustreeriva abivahendina nende sisu ning situatsiooni mõista aitavad.

Näituse koostasid Mati Undi fotokogu omanik ning Tallinna Linnateatri näitleja Kalju Orro ja fotograaf Siim Vahur, kujundaja Katre Rohumaa, tekstide koostaja-toimetaja Helen Männik.


(R)evolutsioon

Arne Maasiku „NYC SHOTS"

18.01. - 18.02.2017

Arne Maasiku värske näitus uurib New Yorki: „Tundsin ammu soovi veel töötada omaaegse paleusega, olemata kindel, kas sellest sünnib midagi. Olen üritanud otsida enda jaoks uusi sisukaid väljendusviise, meeleolu ja enda arvates neid ka leidnud. Olen jahtinud film noir´ilikku atmosfääri. New Yorgi puhul köidab mind jätkuvalt linna tihedus. See on mulle isikliku arengu seisukohalt ääretult tähtis töö.“ Teosed tegi autor käesoleva aasta veebruaris, mil ta käis Bostonis, New Yorgis ja Philadelphias projektireisil Louis Kahni ehitisi fotografeerimas. Uued mustvalged fotod toovad väga hästi esile suurlinna eri ajastute kihistusi.

Arne Maasik on eesti tuntuim arhitektuurifotograaf, kes on oma loomes silma paistnud erakordse tundlikkuse ning keskkonna tunnetamisega. Arhitektiks õppinuna tajub suurepäraselt ruumi, kompositsiooni ning kogeb harmooniat ja ilu nii metropolis kui varemetes, nii võsas kui tagahoovis. Kuulsaimad on Maasiku New Yorgi suurlinliku maastiku mustvalged jäädvustused ning Tallinna aerofotode seeriad. Maasikul on olnud arvukalt isikunäitusi nii Eestis kui ka näiteks Saksamaal ja Itaalias. Tema viimaste aastate töödest on kaalukaimad mitme aasta vältel kogutud merevaated ning Saaremaalt pärit kultusarhitekti Louis Kahni igavikuliste hoonete fotoseeria.

Arne Maasik (sündinud 1971) lõpetas 1995. aastal Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri erialal magistri kraadiga. Peale kooli töötas arhitektuuribüroos Künnapu & Padrik. Aastast 2003 spetsialiseerus täielikult fotograafiale. On teinud kaastööd erinevatele arhitektuuriväljaannetele nagu Maja, Architectural Review, AD, A10; pidanud loenguid Eesti Kunstiakadeemias ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. 2006 pälvis ta oma sugestiivse loominguga kunstivaldkonna kaalukaima – Eesti Kultuurkapitali aastapreemia. Aastal 2007 ilmus Arne Maasiku 500-leheküljeline autoriraamat, 2016 koostöös Heie Treieriga „Kahn. Saarlane“.