Endla Jazzklubi XII hooaeg

Jazzklubi alustas Endla Teatrikohvikus tegutsemist 2006. aasta sügisel. Jazzklubi sünnipäevaks võib lugeda 29. septembrit, mil Teatrikohvikus toimus esimene Jazzklubi õhtu.

Nüüdseks toimub Jazzklubi Teatrikohviku esimesel korrusel regulaarselt kaks korda kuus reedeti. Kontsert algab kell 21.30, sissepääs TASUTA! Jazzklubi publik pääseb Teatrikohvikusse alates kella 21. Sissepääs on kõigile tasuta. Kohvikusse saab broneerida kohta lauas, broneerimisel kehtib miinimumarve 7 € inimese kohta, mis tuleb tasuda eelnevalt. Lisainfo e-postil: kohvik@endla.ee. Samal aadressil on võimalik ka kohti broneerida kuni kella 17 toimumispäeval.


Reedel, 6. juulil kell 21.30 
STEVE BAKER (suupill) & JULIAN DAWSON (laul, kitarr)

Suupillimaestro Steve Baker ja laulja/helilooja Julian Dawson on teineteist tundnud hilistest 1970-ndatest saati. Kuigi nad on harva „ametlikult“ koos töötanud, tagavad tugev omavaheline keemia ja ühine armastus heade lugude vastu, et nende esinemised duona on meeldejäävad sündmused, mis toovad mõlemast parima esile.

Nende esinemist 2017. aasta novembris Saksamaal World Harmonica Festivali lõppkontserdil võttis publik tormilise kiiduavaldusega vastu viimseni väljamüüdud saalis, kus pärast nädalapikkust suupillivirtuoossuse nägemist rõõmustas suupilli kuulmine maitseka saateinstrumendina.

Pikas perspektiivis on vähestel muusikutel õnnestunud suupilli abil elatist teenida. Veelgi vähemad on suutnud mängida oma instrumendi arengus nii mõjukat rolli, kui Steve Baker viimase nelja aastakümne jooksul. Inglismaal Londonis üles kasvanud mees elab nüüd Saksamaal Hamburgis ja on alates 1975. aastast täiskohaga elukutseline muusik olnud. Tema töö nii kontserdi- kui ka stuudiomuusikuna ning pöördeliste õpperaamatute autori, õpetaja ja õpikodade läbiviijana on mitmes eri riigis innustanud ja mõjutanud tervet suupillimängijate põlvkonda. Ta on alates 1987. aastast töötanud suupillitootja Hohneri konsultandina ja tema teeneks oli legendaarse Marine Band sarja uuesti juhtiva brändina sisse seadmises ning edukate uute mudelite – sealhulgas Marine Band Deluxe, Crossover ja Thunderbird – arendusel.

Bakerit tuntakse nii Euroopas kui mujal sellise muusikuna, kes on instrumendile uue elu andnud selle juhtiva propageerijana. Teda iseloomustab peen rütmiliste rõhkudega fraseerimine, tema suupilli ainulaadne kõla toetub bluusitraditsioonile ja ühenduses elementidega kantrist, folgist, soulist ja jazzist luuakse põnev ja isikupärane fusioon, mis oma tundeküllase intensiivsusega tee otse kuulajate südamesse leiab.

Pärast pikka karjääri saatjana artistidele, kelle hulgas on Tony Sheridan, Chris Jones ja euroopa bluusilegend Abi Wallenstein, lindistas Steve 2017. aastal lõpuks oma esimese albumi laulja, helilooja ja bändijuhina. „Perfect Getaway“ sisaldab 14 originaalkompositsiooni ja selle tootis 2018 veebruaris Timezone Records (TZ1473).

Laulja, helilooja, kitarrist ja suupillimängija Julian Dawson on viimased 40 aastat laval esinenud ja loonud sõna otseses mõttes sadu palasid , mis on teda karjääri jooksul viinud koostööle paljude artistidega, kelle hulgas on Little Feat, Can, Plainsong, Lucinda Willians, Richard Thompson, saksa rokilegendid BAP, Gerry Rafferty, varem Byrdsis olnud kultustegelane Gene Parson ja paljud teised. Ta on oma nime all välja andnud rohkem kui 20 albumit ja olnud 1990-ndatel edukas edetabelites hittsingliga „How Can I Sleep Without You?“, käinud nii üksi kui ka bändiga turneedel Suurbritannias, mandri-Euroopas ja USAs, kus ka suur osa tema loomingust lindistatud on.

Lisaks oma materjali lindistamisele ja produtseerimisele on Dawson hiljuti produtseerinud ka kaks sooloplaati BAPi solisti Wolfgang Niedeckeniga. „Niedecken in New Orleans“ salvestati 2017. aasta suvel koostöös New Orleansi parimate muusikutega ning jõudis ilmudes kohe saksa albumite edetabelisse. Juliani enese viimase albumi „Living Good“ (2015) produtseeris Nashville’is legend-helilooja Dan Penn ja hiljuti ilmus tema tagasivaatav kompilatsioon pealkirjaga „Life and Soul“, mis on kogumik tema 1982 – 1995 lugudest.

Tundeline ja hingestatud laulja, kellel on lisaks omaloomingule ka hiiglaslik repertuaar klassikalistest lauludest – Dawson tõeline meelelahutaja, kes on kuulus humoorikate esinemiste poolest, kus ta puistab oma lugude sekka anekdoote, mis võivad ilma banaalseks muutumata korraga olla nii naljakad kui ka liigutavad. Vaid oma kitarri ja häälega relvastatuna võidab ta ruttu iga publiku enda poolele.

Üheskoos esitavad Baker ja Dawson pingevaba šõu, mis liigub vabalt folgi, bluesi ja souli vahel ja milles kõlavad mõlema mehe originaalkompositsioonid ja lai valik kavereid rohkem kui viiest aastakümnest popmuusikast. Spontaanne ja mitmekesine meelelahutus kahelt vanameistrilt, kelle kaasatõmbavat koos musitseerimise naudingut on võimatu ignoreerida.

www.stevebaker.de
www.juliandawson.com
www.nicobaker.com

Steve Baker & Julian Dawson
https://www.youtube.com/watch?v=6eifNuGm70U
https://www.youtube.com/watch?v=AP3S1FoBgkw


*** *** ***


Järgmised kontserdid: 

XII hooaeg (2017/2018)

6. juulil Pärnu Harmonica Festival 2018 ERI! Julian Dawson (laul, kitarr) & Steve Paker (suupill)
20. juulil ROOSTEVABA. Helin-Mari Arder (laul), Sven Kullerkupp (klaver)


*** *** ***


Toimunud kontserdid:

Reedel, 15. juunil kell 21.30
Jazz.ee ja Endla Jazzklubi esitlevad: LIIS JA JAAK LUTSOJA


Liis Lutsoja
 – viiul
Jaak Lutsoja – akordion

Liis ja Jaak Lutsoja duo näol on tegemist väga omanäolise, põneva ning musikaalse kooslusega, mis ei jäta ühtegi kuulajat külmaks. Mõlemad liikmed on Eestis oma eriala ühed edukaimad esindajad. Liis Lutsoja on noor jazzviiuldaja, kes on maailma ühe kuulsaima jazzviiuldaja Didier Lockwood'i õpilane. Liisil on tugev prantsuse viiuldajate koolkonna põhi, mille hulka on ta seganud ka jazzrock'i, maailmamuusikat kui ka standardset jazzi, mille tulemuseks on väga omanäoline helimaailm. Jaak Lutsoja virtuooslik akordionimäng ning oskus tunda ennast kodus nii jazzis, klassikas kui ka kaasaegses muusikas on hinnatud nii siin- kui sealpool piiri.

Isa ja tütar on koos musitseerinud juba pikki aastaid, aga tõsisemalt on nad tegutsenud viimased paar aastat ning selle aja sees on neil selja taga edukad kontserdid nii Eestis kui ka välismaal.

Kontserdil tuleb esitusele nii omaloomingut kui ka seadeid teiste heliloojate teostest.Reedel, 1. juunil kell 21.30
SAWMILL ROOTS ORCHESTRA
Aveli Paide
– klarnet
Aigor Post – trompet
Andres Roots – kitarr
Raul Terep – trummid

Sawmill Roots Orchestra tänavuse debüütalbumi kohta kirjutab Hollandi muusikablogi Music That Needs Attention, et tegu on eriti hästi õnnestunud kombinatsiooniga Mississippi deltabluusist ja New Orleansi jazzist, Saksa ajakiri Global Music Magazine aga väidab koguni, et Tartu bändi muusika on päris uut, senikuulmatut tüüpi bluus: "ebatavaline, lahe, radikaalselt svingiv."

2017. aasta veebruaris esimese kontserdi andnud kvarteti koosseisu kuuluvad Aveli Paide (klarnet), Aigor Post (trompet), Raul Terep (trummid) ja Andres Roots (slaidkitarr). Roots, kelle sulest pärineb lõviosa ansambli repertuaarist, valiti jaanuaris 2018 Briti raadiojaama Severn FM kuulajate poolt Aasta Bluusimeheks; tema album "Winter" püsis mullu talvel kaks kuud UK ja Prantsusmaa bluusiraadiote enimmängitud plaatide edetabelites ning tema 2016. aasta LP "Roots Music" tunnistati Eestis Kuldse Plaadi vääriliseks.

Roots ja Terep on eri bändides koos mänginud 15 aastat, tuuritades nii Baltikumis, Skandinaavias kui Suurbritannias. Sawmill Roots Orchestra on juba üles astunud bluusifestivalidel Sundays Blues Festival (Riia), Tartu Bluusikuu (Tartu) ja UnderGround Blues (Põlva) – aga ka näiteks rahvusvahelisel kirjandusfestivalil Prima Vista, kus saadeti Buster Keatoni tummfilme. Jämmida ja/või lava jagada on tartlased jõudnud selliste rahvusvaheliste artistidega nagu Dave Arcari (UK), Black River Bluesman (Soome), Steve Lury (UK), Ismo Haavisto (Soome), L.R. Phoenix (UK) ja Robert Johnson (USA).

Album: https://youtu.be/oLH_tc5VLhI
Koduleht: http://www.andresroots.comReedel, 18. mail kell 21.30
ETHNIC TRANCE TRIO
SIMON WYRSCH – klarnet (Šveits)
MAXIM ANUKHIN – gusli (Venemaa)
TANEL RUBEN – trummid

Võluva ja salapärase nimega trios loovad kõlade kombinatsiooni kolm väga eriilmelist instrumenti, milliste koosmängu võib olla vaid reedeses klubis esimest ja viimast korkuuleb. Simon Wyrsch Šveitsist klarnetil, Maxim Anukhin Venemaalt guslil ja Tanel Ruben (meie :) ) trummidel.

Duo Simon ja Maxim kohtusid esmakordselt 2015. aastal Venemaa avarustel, Tanel liitus nendega 2017. aasta sügisel meile kõigile tuttaval suhtlusvahendi „messengeri“ teel.

Muusika põhineb improvisatsioonil, erinevate rahvaste muusikal ning on täis põnevaid kaasahaaravaid rütme ja helipilte. Nii nagu nimi, nii ka muusika!


Reedel, 23. märtsil kell 21.30
KAISA LILLEPUU GROUP
Kaisa Lillepuu – laul
Erko Niit  – kitarr
Tõnis Koppel – bass
Karl-Markus Kohv – trummid

Kaisa Lillepuu Group on koosseis noortest ning ambitsioonikatest muusikutest. Koos kooliteid väisanud ning läbi selle sõpradeks saanud koosseis mängib Lillepuu omaloomingut ja koos välja kujunenud seadeid.

Kaisat on inspireerinud oma muusikat kirjutama positiivsed inimesed, kellel on midagi öelda. Kontserdil kõlama hakkav muusika
kõnetab oma põhjamaise kerguse, väge täis sõnade ning kerge melanhooliaga igaüht just põhjusel, et see on sümbioos heade inimeste headest mõtetest ning kõigest elus toimuvast.

Kaisa Lillepuu on oma õpingute jooksul Elleri koolis pälvinud ERMO parima vokalisti auhinna; osalenud erinevates koosseisudes, sealhulgas näiteks Wilhelm, JazZeppelin ning lisaks välja
andnud eestikeelse singli “Kui tuleb minna” koos muusikavideoga. Muusikaliste eeskujudena nimetab Kaisa Beady Belle’i, Lizz Wrighti, Beyonce’i ning meie oma Ingrid Lukast.


Reedel, 9. märtsil kell 21.30
Jazz.ee ja Endla Jazzklubi esitlevad: RAUL SÖÖT STANDARD TRIO
Raul Sööt – saksofon
Heikko Remmel – kontrabass
Sébastien Grenat – trummid

Raul Sööt Standard Trio mängib tuntud jazz-standardeid. Ettekandele tuleb ka saksofonist Raul Söödi varasemat originaalloomingut akustilisele triole.

“Trio saksofon, bass ja trummid on minu jaoks ikka olnud atraktiivne koosseis. Ühest küljest pakub see kombinatsioon ansambli liikmetele rohkelt vabadust, kuna harmooniline kontekst on siin väga “mobiilne”, mitmeti tõlgendatav. Teisalt jällegi on see koosseis komponeerija vastu äärmiselt nõudlik: meloodilised liinid peavad hästi kokku klappima, iga noot omab kaalu.”


Reedel, 23. veebruaril kell 21.30
Eesti Kontsert ja Endla Jazzklubi esitlevad: KÄRT TOMINGAS TRIO
Kärt Tomingas laul, sõna
Külli-Katri Esken klahvpillid
Meelis Sütt löökpillid


"Armas kuulaja,
Kärt Tomingas Trio on tegutsenud veidi üle aasta, aga koos on muusikud mänginud juba kunagises ansamblis “Park”. Uuesti saadi kokku seoses Kärdi autoriplaadi “Tähistus” salvestustel 2016. aastal, kus nimetatud kolmele lisandus abiväena mitmeid suurepäraseid eesti muusikuid.

Trio kavas on Kärt Tomingase laulud, milledes elemente nii folgist, rokist kui džässist. Olulised on ka autoriloomingu aluseks olevad tekstid. Peale Kärdi tekstide on viisid leidnud Betti Alveri, Artur Alliksaare, Tõnu Õnnepalu, Viivi Luige, Jaan Kaplinski. Doris Kareva, Max Harnooni ja teiste väärt poeetide looming. Kontserdid taotlevad vahetut suhtlemist publikuga ning ühise energiaruumi loomist". /Kärt Tomingas/


Reedel, 12. veebruaril 21.30
Jazz.ee ja Endla Jazzklubi esitlevad: QUOTES
Raun Juurikas – klahvid
Allan Järve – trompet
Heikko Remmel – bass
Toomas Rull – trummid

Kunsti eristab meelelahutusest eelkõige kunstniku vajadus suhestuda välismaailmaga lisaks vahetule reaalsusele läbi millegi muu − oma loomingu, mis on loodud tõlgendamisruumiga. See omakorda annab publikue võimaluse suhestuda kunsti ja selle loojaga.


Iga inimene on oma valikutes vaba.

Inimene saab teha valikuid küll vaid oma eksistentsi piires, kuid laiemas mõttes pole inimese valik kunagi ainult iseennast puudutav, lokaalne, vaid on globaalne. Seega meie valikud tähendavad ja mõjutavad meid ümbritsevat.

Inimese valik võib olla ka kapseldumine ja elamine omas mullis. Ka see on valik, aga globaalses mõttes tähendab see leppimist valikutega, mis on tehtud tema eest. Need ei pruugi talle tagantjärgi meeldida.

Just sellest räägib George Bernhard Shaw tsitaat:
“Take Care to get , what you like, or you will be forced to like, what you get.“

Ka meie filmiklassikast tuntud laulurida ütleb , et „Iga mees on oma saatuse sepp ja oma õnne valaja!“. Miks peaksime me laskma oma saatust valada kellelgi teisel?

„Quotes“ on Toomas Rull’i kuuenda albumi pealkiri. See sisaldab muusikat, mis on kirjutatud tsitaatidele ja nendele mõeldes. Tsitaadid ja vanasõnad saadavad meid igapäev ja paljud neist on aktuaalsed läbi aegade.
Reedel, 26. jaanuaril 21.30
Jazz.ee ja Endla Jazzklubi esitlevad: LAURI KADALIPP & SOCIAL JAZZ
Lauri Kadalipp
–  saksofon
Allan Järve –  trompet
Kirke Karja –  Rhodes
Tõnu Tubli –  trummid

Ansamblis Lauri Kadalipp Social Jazz on saksofonist Lauri Kadalipu eestvõttel jõud ühendanud Eesti säravamad noored jazz-muusikud Allan Järve, Kirke Karja ja Tõnu Tubli. Koos eksperimenteeritakse tuntud jazzi hittidega ja omaloominguga ning otsitakse inspiratsiooni nii standarditest, R’n’B-st kui ka kõigest sellest, mida nüüdismuusikal pakkuda on. Kord agressiivselt, kord leebelt põimuvad faktuuri kõrgemates kihtides puhkpillihelid, ristudes maitsekate rütmide ning värvika harmooniaga. Nii sünnib vahetu, emotsionaalne ja atraktiivne muusika, mis otsekui kaaluta olekus hõljudes jätab kuulaja otsustada, kus on tõde, kus on vundament. Noor kollektiiv on andnud arvukalt kontserte üle Eesti ning käesoleva kontserdiga esitletakse ansambli esimest helikandjat “Feels just right”. Pärnu kontserdil astub Social Jazziga üles väga erilise külalisena särav kitarrist Erko Niit!


Reedel, 12. jaanuaril 21.30
LAND OF DRUM
Mart Soo
– kitarr
Brian Melvin – trummid
Arno Kalbus – trummid

San Franciscos sündinud ja juba kuueaastaselt biitlitest mõjutatuna muusikast huvituma hakanud Brian Melvin on osalenud aktiivselt San Francisco ja New Yorgi ning rahvusvahelises jazzmuusika skeenes. Kontserdil mängitakse spirituaalset originaalloomingut, mis on saanud inspiratsiooni Indiast, Aafrikast ja Aasiast.

Vaata lisaks ja kuula helinäiteid kooseisu kodulehelt: www.brianmelvin.com/land-of-drum.htm


Reedel, 15. detsembril 21.30
Jazz.ee ja Endla Jazzklubi esitlevad: INGRID HAGEL KVARTETT
Ingrid Hagel
– viiul, vokaal
Neff Irizarry (Soome) – kitarr
Ara Yaralyan – bass
Eno Kollom – trummid

Ingrid Hageli kvartett koosseisus Neff Irizarry (Soome) kitarril, Ara Yaralyan bassil ja Eno Kollom tummidel, ei ole enne koos lavale astunud, kuigi Ingrid, Ara ja Eno on vanad mängupartnerid. Ingrid on musitseerinud viimase paari aasta jooksul ka Neffiga, kes on Ingridi Taani bändiga esinenud nii Eesti jazzklubides kui ka Kopenhaageni Jazzfestivalil.

Kvarteti poolt tuleb esitusele Ingridi enda looming, seda puhku Eesti rahvamuusikast inspireeritud, aga ka Eesti rahvamuusika seaded, seatud Ingridi ja tema vibrafonistist kolleegi Martin Fabriciuse (Taani) poolt. Kvartett toob kuulajateni materiali Ingridi uuelt plaadilt, mis tuleb välja järgmisel veebruaril, mille ta pühendab Eesti Vabariigile tema 100.sünnipäeva puhul, nimega Jazz på Estisk, a la Jan Johansson Jazz på Svensk.


Reedel, 1. detsembril kell 21.30
LAULUD VÕI NII...

Vladislav Koržets  – sõna
Riho Sibul  – laul, kitarr
Ain Agan –  kitarr

1984. aastal sündis laul "Aed", mille Riho Sibul komponeeris oma sõbra Vladislav Koržetsi tekstile. Järgnevate aastakümnete vältel sündis juurde uusi laule nagu "Videvik", "Tähesära", "Puudutus", "Pisitasa" jne.

2011. a vormus Riho ja Vladislavi koostöö heliplaadiks "Kahemehesaag", ent mitmeid laule on loodud ka pärast seda. 2016. aastal üllitas Vladislav oma laulutekstid raamatuna "Laulud või nii" ning pälvis nende eest Eesti Kultuurkapitali luulepreemia.

Ka kontserdi "Laulud või nii" selgrooks on Riho poolt Vladislavi tekstidele loodud laulud Riho Sibula esituses. Vladislav lisab omalt poolt seni viisistamata luuletusi ja mõtisklusi inimesest, kõiksusest ja ilmas olemisest. Ain Agan lisab toimuvale omalt poolt imelisi helivärve. Ega rohkem väga lisada oskagi. Ehk vaid seda, et lubatud on nii naer kui ka nutt.


Reedel, 17. novembril kell 21.30
ARONSSON-ANDERSSON-RUBEN TRIO

Käesolev trio kohtus esmakordselt üheksakümnendate keskel.Koolipoiste bändina, lõuna Rootsis.Skurupis. Tugev soov ja kirg omaloomingut mängida ühendas trio liikmeid kohemaid. Lõppesid koolid,lõppesid kooskäimised, kuni taaskord tekkis mõte ja soov endisi ja praeguseid muusikalugusid teile jutustada.

Laval kohtuvad:
Henrik Aronsson – kontrabass (Rootsi)
Jonas Andersson – klaver, klahvpillid (Rootsi)
Tanel Ruben – trummid (Eesti)


Reedel, 3. novembril kell 21.30
Jazz.ee ja Endla Jazzklubi esitlevad: VELLING-SOO-VELLING

Tuuli Velling – vokaal, elektriklaver
Teet Velling – kitarrid
Mart Soo – kitarrid, elektroonika

Velling-Soo-Velling on eestikeelsele autori- ja instrumentaalmuusikale keskendunud trio, mille põhirõhk on hääle ja kitarrikõlade sümbioosil.

Tuuli Velling on eesti laulja, laululooja ning luuletaja, kes on oma luule- ja muusikaloomingut esitanud ETV luuleminutites ja Jüri Üdi klubis, festivalidel Jazzkaar, HeadRead, Prima Vista, Mailaul jne. Ka tema debüütalbumit “Kuus ruutmeetrit põrandapinda” (2013) on kriitikud tunnustanud muusika ja laulutekstide võrdse kaalu eest. Tuuli Velling on Nõmme Jazz 2009 vokalistide kategooria võitja.

Mart Soo on ansamblite Weekend Guitar Trio, ASK ja Kulgejad kitarrist, kontserdisarja “ImproTest” üks korraldajatest ning hinnatud õppejõud, kelle sügav ja sujuv sooloalbum “Kulg” (2014) on meditatiivsete kõlamustritega läbilõige senisest loomingust. 2017. aastal pälvis Mart Soo eesti prestiižseima jazzitunnustuse – Danske Jazziauhinna.

Teet Velling on ansamblist Jäääär tuntud multiinstrumentalist, kes mängib kitarre, erinevaid perkussiooniinstrumente ja iiri vilesid. Sooloalbum “Vend August” (2015) sai ilmumise järel kiita küpsete instrumentaalseadete ning filosoofilise ja seejuures elujaatava vaimsuse eest.


Reedel, 20. oktoobril kell 21.30
Jazz.ee ja Endla Jazzklubi esitlevad: Pehk, Daniel ja Tafenau
Jaan Pehk
– laul
Paul Daniel – kitarr
Ramuel Tafenau – trummid

Jazzliidu üleskutsel ühendavad oma jõud laulja-luuletaja Jaan Pehk, kitarrist Paul Daniel ja trummar Ramuel Tafenau. Vaimuka laululoojana tuntud Jaan Pehk esitab nii enda kui ka teiste lugusid, sedapuhku jazzivõtmes. Laulude kõrvale loeb Jaan oma luulet. Paul Daniel on tegutsenud kitarristi ja arranžeerijana eripalgelistes koosseisudes ning on välja andnud oma sooloplaadi “Kreeka Tuli” (2014). Noorema põlvkonna trummar Ramuel Tafenau on lõpetanud löökriistaeriala Toomas Rulli käe all. Paul Daniel ja Ramuel Tafenau on varem ülesastunud duona, esitades peamiselt Pauli loomingut. Kõiki neid muusikuid ühendab asjaolu, et nad on õppinud Georg Otsa nimelises muusikakoolis.


Reedel, 6. oktoobril kell 21.30 TITOKS
Kristjan Rudanovski
– viiul
Jaanis Kill – kitarr
Robert Nõmmann – kontrabass


Titoks koosneb kolmest sõbrast, kes tänu aastatepikkusele koosmängule on saavutanud ideaalse harmoonia nii mõtetes kui ka muusikas. Eestis ainukesena gypsy jazz'i viljelevad muusikud toovad publikuni Django Reinhardti parimad palad, Raimond Valgre unustamatud meloodiad ning klassikamaailma ilusaimad kompositsioonid. Trio improvisatsiooniline kahekõne ja virtuoossus tekitavad kuulajais emotsioone, mida on raske unustada.


Reedel, 22. septembril kell 21.30
Jazz.ee ja Endla Jazzklubi esitlevad: Kadi Vija & Lucas Dann
Kadi Vija (vokaal), Lucas Dann (klaver)


Põlva päritolu Soomes tegutsev džässlaulja Kadi Vija avaldas sel kevadel koos Kanada pianisti Lucas Danniga debüütalbumi Ugly Beauty. Plaat on austusavaldus tänavusel aastal 100. sünniaastapäeva tähistavale helilooja ja pianistile, jazzi suurmehele Thelonious Monkile.

Kadi Vija on tänapäeva Soome jazzi üks huvitavamaid jazzi ja improviseeritud muusika artiste. Vija ei ole laulja, vaid vokaalne instrumentalist. Noore laulja kogemustepagas on sisaldust kogunud Berklee College of Musicist, Conservatory van Amsterdamist ja Sibeliuse Akadeemia jazzosakonnast. “Vija delivers a strong set which places her firmly among notable jazz vocalists; a name for the future.” – Nick Davies, All About Jazz.

Lucas Dann on kuulsa klassikalise vioola-mängija Steven Danni noorim poeg, kes on mitmeid aastaid õppinud kõrgelt hinnatud jazzpianisti Fred Herschi käe all. Praegusel hetkel õpib Dann Conservatory van Amsterdamis.

Kuula Vijat ja Danni esitamas lugu “Pannonica” (https://www.youtube.com/watch?v=O0lzGe4noio).


Reedel, 28. juulil kell 21.30 Erkki Otsman kvartett - Merelaulude kabaree
Erkki Otsman
(laul), Jaak Lutsoja (akordion), Andranik Kechek (klaver), Tanel Liiberg (kontrabass)

Meri on inimest inspireerinud sajandeid. laule merest on kirjutatud erinevate rahvaste poolt, sest merel on kultuure ja rahvaid ühendav osa. Sellest lauldakse nii prantsuse šansoonis, soome tangos, portugali fados, ameerika bluusis, napoli laulus kui kreeka zirtakis. Lisaks lauludele on kabareelikus õhtus ka kaasakiskuvat merejuttu ning publikut haaravat tegevust.


14. juulil trio Rudanovski/Kill/Nõmmann
Kristjan Rudanovski - viiul
Jaanis Kill - kitarr
Robert Nõmmann - kontrabass

Rudanovski/Kill/Nõmmann koosneb kolmest sõbrast, kes tänu aastatepikkusele koosmängule on saavutanud ideaalse harmoonia nii mõtetes kui ka muusikas. Eestis ainukesena gypsy jazz'i viljelevad muusikud toovad publikuni Django Reinhardti parimad palad, Raimond Valgre unustamatud meloodiad ning klassikamaailma ilusaimad kompositsioonid. Trio improvisatsiooniline kahekõne ja virtuoossus tekitavad kuulajais emotsioone, mida on raske unustada.


30. juunil REALLY JUST FRIENDS
Helin-Mari Arder (vokaal), Andy Fite (kitarr)

Kui laval saavad kokku kaks loomingulist muusikut, on oodata põnevust, üllatusi ning palju improvisatsiooni. Helin-Mari Arder ja Andy Fite on koos seda sünergiat loonud juba kümmekond aastat ning mitmel korral oma esinemistega ka Eesti kontserdilavadele jõudnud. Viimati said nende kontserdid sooja vastuvõtu osaliseks veebruarikuisel Talvejazzil ning seejärel ka aprillikuises Stockholmis. Muusikahuvilised on leidnud, et kaks erineva karakteriga muusikut täiendavad laval üksteist suurepäraselt.

Andy Fite, kes lisaks suurepärasele kitarrimängule on ka laulja ja helilooja, on naljatades kirjeldanud duo koostööd muinasjutulise "kaunitar ja koletis" väljendiga. Tegelikult sisaldab duo repertuaar kõike, mis inimlik ja tuttav - alates tunnetest ja romantikast ning lõpetades teravamate nootidega - kõike seda sageli läbi mõnusa huumori prisma. Duo alustas koosmusitseerimist tuntud jazzlauludega kuid viimasel ajal esitatakse üha enam Andy Fite originaalloomingut, mis jätkab vanade heade jazzlaulude traditsiooni. Koostöös sünnivad Andy varemkirjutatud lauludele uued ja värsked tõlgendused, lisaks on viimaste laulude hulgas ka mõned koos kirjutatud laulud. Lisaks vanale heale svingmuusikale kõlavad duo esituses ka laulud bossa-nova ning sambarütmis ning kavas on ka mõned ballaadid.

Helin-Mari ja Andy koostöö on saanud väljendusvõimalusi Talvejazzil, Mailaulu Festivalil Tartus, Mariehamni Jazzfestivalil, Visby Autorilaulu Festivalil ning Stockholmi väikestel lavadel. Duolt on ilmunud ka kaks plaati ("I'm Starting to Like You" ning "Really Just Friends") ning salvestamist ootavad juba uued muusikalised ideed. Kontserte suvises Eestis ootab duo põnevusega, et jagada oma improvisatsioonirikast ja humoorikat muusikat toreda publikuga!

--- --- ---

Helin-Mari Arder on Eesti aktiivsemaid ja loomingulisemaid lauljatare. Ta esitab võluvalt prantsuse shansoone, brasiilia bossanovasid, vaimulikke rahvalaule, jazziklassikat, eesti heliloomingut ja oma muusikat. Helin-Mari oskab ta esile tuua just antud stiilile omased nüansid, kuid samas jääb ta alati iseendaks, unistavaks romantikuks. Temalt on ilmnud kümmekond sooloplaati, mille hulgas on ka erinevatele autorite muusikale või tekstidele pühendatud kogumikke: "Päike ikka paistma jääb" Kustas Kikerpuu lauludega, "Kuulates Legrand'i" kuusa prantsuse autori loominguga, "Ununenud unistused" Ott Arderi tekstidele kirjutatud lauludega ning "Öö valgus" Eeva Pargi tekstidele kirjutatud originaalloominguga. Kõige armastatumaks Helin-Mari kirjutatud lauluks võib ilmselt pidada lugu "Väike päike", mis ilmus tema debüütplaadil, aastal 2003.

Andy Fite’i kaasakiskuvas loomingus põimuvad hääle- ja kitarriimprovisatsioonid. Muusiku eeskujude loend on pikk ja kirev ulatudes Louis Armstrongist ja Nat King Cole'st Charlie Parkeri ja Frederick Chopin'ini. Mitmekülgsus avaldub ka Fite’i laulude valikus ning improvisatsioonides. 1994.aastast elab ta Rootsis, teeb koostööd sealsete muusikutega, õpetab jazz-vokaali, peab loenguid Rootsi ja Soome ülikoolides, kuid aeg-ajalt annab ta kontserte ja meistriklasse ka oma sünnimaal.

Andy Fite on kirjutanud üle 500 laulu, tema 31 albumit saadaval iTunes´is, laule saab kuulata ka Spotify-st. Humoorika ja sõbraliku Andy Fite’i muusika on täis üllatusi. Ja alati on tal midagi uut teoksil. Helin-Mari Arderi ja Andy Fite’i ühine album „I’m Starting to Like You“, mis on salvestatud Stockholmis, valmis 2008. aastal ja see sisaldab nii jazziklassikat kui ka Andy Fite’i oma lugusid.

Talvejazzi arvustus: http://helinmari.ee/plaadipood/really-just-friends/

Kodulehed: www.andyfite.se, www.helinmari.ee


2. juunil KAARE / KARU / OJAVESKI
Inga Kaare
(vokaal), Roland Karu (saksofonid), Peep Ojaveski (kitarrid)

Kavas omalooming ja jazziklassika.

19. mail Jazz.ee ja Endla Jazzklubi esitlevad: Heavy Beauty
Liudas Mockūnas (bass-saksofon), Jaak Sooäär (kitarr), Henno Kelp (bass), Andrus Lillepea (trummid)

Heavy Beauty keskmes on bass-saksofon – instrument, mida tema suuruse, madala registri ning suure õhutarviduse tõttu harva kasutatakse, kuid millel on ilus ja muhe kõla. Rahvusvaheliselt tuntud leedu saksofonist Liudas Mockunas on just õige mees bass-saksofoni tujusid taltsutama. Nagu ansambli nimestki näha, on Heavy Beauty muusikas oluline osa raske roki kõlal, mida kannab edasi jazziliku improvisatsiooni esteetika.

Heavy Beauty ühendab muusikuid Liudas Mockūnas, Jaak Sooäär, Henno Kelp ja Andrus Lillepea. Liudas ja Jaak on rahvusvaheliselt tuntud jazzmuusikud Baltikumist. Nad kohtusid 1990. aastate lõpupoole jazzmuusika õpingute raames Kopenhaagenis. Kitarrist Jaak Sooäär on erinevates koosseisudes jazzrocki ja rockjazzi viljelenud, bassist Henno Kelp ja trummar Andrus Lillepea kuuluvad aga Eesti tuntumate rockmuusikute hulka ning aitavadki jazzi ja rocki ühendada. Kvarteti debüütalbum “Propaganda” (AVA Muusika) ilmus 2016. aasta kevadel.

Kuula Heavy Beautyt esitamas lugusid “The Perfect Escape”: youtube.com/watch?v=DnzW22pg9vo ja "Happy Monster" https://www.youtube.com/watch?v=TSUuDM_eBeA.

5. mail Ivi Rausi-Haavasalu (vokaal), Sven Kullerkupp (klahvpillid)

Ivi Rausi-Haavasalu mahe hääl ja hea jazzitunnetus on viinud teda kokku väga paljude Eesti tippmuusikutega. Seekord siis laval koos pianisti ja helilooja Sven Kullerkupuga. Kõlavad Brasiilia helilooja Carlos Jobimi looming ja jazziklassika laiast maailmast. Ei puudu ka Eesti heliloojate looming.

21. aprillil Jazz.ee ja Endla Jazzklubi esitlevad: SOON Quartet
Ain Agan
(kitarrid), Manuel Dunkel (saksofonid), Mihkel Mälgand (kontrabass), Mika Kallio (trummid)

Eesti-Soome kvartett on koos esinenud juba 15 aastat ja esitab muusikute originaalteoseid. Kvartetis musitseerivad kaks Soome ja kaks Eesti tippmuusikut: Manuel Dunkel saksofonidel, Mika Kallio trummidel, Ain Agan kitarril ja Mihkel Mälgand kontrabassil.

Manuel Dunkel, Soome jazzmuusikute koorekihti kuuluv tenor- ja sopransaksofonist, mängib nii bigbändides kui ka väiksemates ansamblites. 1996. aastal pälvis ta Pekka Pöyry auhinna, mis antakse noorele andekale jazzmuusikule. Lisaks oma kvartetile on ta esinenud veel paljude jazzikollektiividega nagu Bitter Sweet, Mr. Fonebone, Bingo, Burn!, Jukka Perko & Hurmioorkesteri, UMO Jazz Orchestra, Groove Convention, Quartet Coyote, Sid Hille Platypus Ensemble, Espoo Big Band, Mirja Mäkelä ja Band.

Mika Kallio kuulub Soome löökpillimängijate eliiti. Ta on teinud koostööd Tomasz Stanko ja Eero Koivistoisega, osalenud ansamblites Gnomus, Soome tipporkestris UMO, duos Raul Björkenheimiga. Mika on salvestanud kaks sooloalbumit, kus ta musitseerib ainult löökpillidel. Mika Kallio on Helsingi Sibeliuse nimelise Akadeemia lõpetanud jazztrummi eriala magister.

Mihkel Mälgand hakkas basskitarri mängima 9-aastaselt, ta on lõpetanud Georg Otsa nimelise Muusikakooli basskitarri ja kontrabassi erialal ning lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia jazziosakonna. Ta on oodatud ansamblipartner paljudes eesti jazzikoosseisudes.

Ain Agan on kitarrimängija ja kvarteti eestvedaja. Koostöös Dunkeliga on 15 aasta jooksul esinetud erinevate kavadega, kus on esitatud mõlema muusiku loomingut, kuid ühise albumini ei ole veel jõutud. Sellel kontserttuuril esitatakse uue, peatselt ilmuva albumi jaoks komponeeritud uudisloomingut, mille autoriteks on Agan ja Dunkel.

7. aprillil Trio Morgenthaler-Röllin-Ruben (Šveits-Eesti)
Robert Morgenthaler
– tromboon, efektid (Šveits)
Urs Röllin – kitarr, efektid (Šveits)
Tanel Ruben – trummid (Eesti)

Trio loomise idee oli ansambli liikmete unistustes juba mõnda aega. Aga käegakatsutavaks reaalsuseks sai koosmäng alles 2016. aasta novembris, kui kohtuti Šveitsis, väikeses maalilises linnakeses Schaffhausenis. Tehti koos proovi ,süüa ja vahelduseks ka mõned fotod...

Kõik ansambli liikmed panustavad omaloominguga, seetõttu on muusika vaheldusrikas ja annab improvisatsioonivõimaluse pea kõigile võrdselt! Võõraks ei jäe ka efektiplokid ega meeldivad muusikalised ootamatused. Vahest saab kolmest enam kui trio!

NB!!! Kohtume jah tõesti juba sel reedel, mitte kahe nädala pärast!


31. märtsil Liis Lutsoja & Mart Soo
Liis Lutsoja 
(viiul), Mart Soo (kitarr)

Duo esitab pransuspärast viiulijazzi,mängides jazzilkassikat ja tõestades,et Pariis ja Pärnu võivad kevadel olla üksteisele lähemal kui arvame.


17. märtsil Jazz.ee esitleb: Bad Habits trio
Andre Maaker (kitarr), Peedu Kass (bass), Ahto Abner (trummid)

Andre Maaker, Peedu Kass ja Ahto Abner on viimase 10 aasta jooksul erinevates koosseisudes kohtunud korduvalt, kuid esmakordselt koguneti triona, kui anti kontsert 2013. aastal Viljandi Kitarrifestivalil. Viimastel aastatel on antud mitmeid kontserte Eestis ja välismaal, klubides ning festivalidel. Trio esitab ansambliliikmete omaloomingut, mis kolme improvisaatori esituses laval alati uue ja värskena kõlab. 2017. aasta kevadel salvestatakse ka esikalbumi materjali.

Kuula Bad Habits Triot esinemist Youtubest: youtube.com/watch?v=QErqBQXjpZg


3. märtsil Ma olin Bonzo. Andrus Albrecht

Andrus Albrecht, rahva seas rohkem tuntud kui Bonzo, kogub kokku oma aastate parima loomingu, paneb plaadile ja esitleb seda märtsis üle-eestilisel kontserttuuril, mis koosneb viieteistkümnest ülesastumisest ja kannab pealkirja „Ma olin Bonzo“. Kogumik võtab valikuliselt kokku laulud, mis sündisid ajavahemikul 2003-2016. Just 2003 aastal alustas Andrus Albrecht 30aastasena esimesi laulukirjutamiskatsetusi.

See on Andrus Albrechti jaoks esimene plaat, Bonzo jaoks aga kaheksas.
Albrecht arvab, et see plaat võibki jääda viimaseks. Talle tundub, et inimesed ei kuula enam nii väga plaate, ka ta ise mitte. Uuemates autodes ja ka sülearvutitel pole enam CD plaadi kuulamise võimalust, on vaid USB otsad. Seega on muusik otsustanud teha väikese partii, mis on saadaval vaid neil loetud kontserditel märtsikuus.

Kommenteerides plaadi ja kontserti pealkirja märgib Albrecht, et tulevikus ei plaani ta enam Bonzona üles astuda, sest tema jaoks on see periood elus lihtsalt läbi saanud. Enda sõnul ei tunneta ta endas enam Bonzot. Bonzo on Albrechti jaoks mees, kel sigarillo suunurgas ja napsiklaas ees, kuid viimastel aastatel on ta hakanud ise aga tegema järjest kainemaid ja tervislikumaid valikuid. Lisaks tunnistab Albrecht, et on alateadlikult tahtnud olla keegi teine. Ta on soovinud kõlada näiteks nagu Tom Waits, Bob Dylan või Riho Sibul. Enda sõnul on ta laenanud stiile ja maneere, jätnud need endale, kaotades nii oma näo. Bonzo maski taga on küll turvaline olla, kuid ta leiab, et on arenenud ja valmis saama iseendaks.
Tinglikult võib öelda, et ta on sooritamas oma alter ego mõrva, mis omakorda annab kuuluvuse kuulsasse 27ste klubisse. See tähendab, et Bonzo lõpetab 27aastaselt (just niikaua on Albrecht sellist lavanime kasutanud), nii nagu paljud head muusikud ja lauljad: Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison, Kurt Cobain, Amy Winehouse.

Kontserttuur algab 3.märtsil Pärnust ja lõpeb 1. aprillil Hiiumaal. Lisaks saab artistiga kohutada Tartus, Toilas, Paides, Raplas, Haapsalus, Vihulas, Sakus, Kuressaares, Nõmmel, Tallinnas, Viljandis, Laitse Graniitvillas ja Rakveres.

P.S „Tõe huvides pean märkima, et plaadi pealkirja ideed päris ise välja ei mõelnud, sain inspiratsiooni Juhan Viidingult ja tema üllitatud luulekogult „Ma olin Jüri Üdi“.“

17.veebruaril Jazz.ee esitleb: Ryo Kawasaki & Level 8
3. veebruaril Brain Agvin Group
20. jaanuaril Jazz.ee esitleb: Villu Veski Jazzgroup
9.detsembril Jazz.ee esitleb: Sofia Rubina ja Aimla-Kullerkupp Bänd
25. novembril Jazz.ee esitleb: Jaanika Ventsel
11. novembril Trio Romansid
28. oktoobril Tanel Ruben & Victoria
14. oktoobril Jazz.ee esitleb: Land of Drums
30. septembril Endla Jazzklubi 11. hooaja avakontsert Jazz.ee esitleb: Tafenau-Aimla kvintett
22. septembril Endla Jazzklubi 11. hooaja eelkäivitus Jaanus Nõgisto ja Tõnu Timm
29. juuli Erkki Otsman kvintett
15. juulil Duo Maret Palusalu / Indrek Oselein
1. juulil Duo Jaanson / Yaralyan
15. aprillil kell 21.30 Jazz.ee esitleb: Ghost Town / The Music of Bill Frisell
29. aprillil kell 21.30 Twice the Strings
13. mail kell 21.30 Trio BiBaBo feat. Ave-Liis Saluveer
27. mail kell 21.30 MRK pakt. PAHAD LOOD
3. juunil kell 21.30 Jazz n' Samba
17. juunil kell 21.30 Jason Carter