Endla teater
PRESSITEADE
07.09.2011

Endla hooaja avab „Imetegija“

Laupäeval, 10. septembril kell 19 esietendub Endla teatri Suures saalis Helen Kelleri elulool põhinev draama „Imetegija“, lavastajaks Kalju Komissarov.  Tund enne esietendust saab Teatrikohvikus avalöögi lavastuse raames toimuv toetuskampaania „Teeme koos imesid!“.

Lapsena raske haiguse tagajärjel kuulmise ja nägemise kaotanud Helen Keller (1880-1968) oli mõjukas ameerika ühiskonnategelane, kes pimekurtusele vaatamata omandas kõrghariduse, kirjutas raamatuid, oskas erinevaid keeli ja esines sõnavõttudega paljudes maailma riikides.

William Gibsoni näidend „Imetegija“ räägib Helen Kelleri lapsepõlve pöördelistest sündmustest õpetaja Annie Sullivani käe all. Helen ja Annie alustavad koos rasket õppimisteekonda, mille tulemusena leiab Helen uuesti maailmaga kontakti.

„Lavastus võiks meelde tuletada kui oluline on end ümbritsevatesse inimestesse empaatiaga suhtuda. Ja näha, kui suur on kõigi laste õpihimu, mida kuidagi ei vähenda maailma mittenägemine või -kuulmine, tuleb ainult õppimiseks võimalus anda“ rääkis lavastaja Kalju Komissarov.

„Imetegija“ kunstnik on Silver Vahtre, kostüümikunstnik külalisena Krista Tool ning valguskunstnik Margus Vaigur, muusikalise kujunduse on loonud külalisena Peeter Konovalov. Osades Liis Laigna, Triin Lepik, Piret Laurimaa, Jaan Rekkor, Sten Karpov, Karin Tammaru, Kaili Viidas, Ahti Puudersell ja Tambet Seling.

Lavastuse raames aitab Endla teater kaasa Eesti Pimekurtide Tugiliidu initsiatiivile luua kuulmis- ja nägemispuudega lastele võimalused muusikaõpinguteks. Tund enne esietendust, kell 18 esitleb lavastaja Kalju Komissarov Endla Teatrikohviku I korrusel Heleni helkurit, mis kannab sõnumit „Teeme koos imesid!“. Iga Heleni helkuri ostja annab 1 euro kampaania toetuseks.

Täna ei ole Eestis võimalik õppida pimedate noodikirja, kuna puuduvad selleks väljakoolitatud õpetajad. Samuti on õppematerjalide ja nootide muretsemine kulukas. Laupäevasel esitlusel räägivad koostööst lavastaja Kalju Komissarov ja Eesti Pimekurtide Tugiliidu esinaine Heidi Rannik. Külas on Tallina Heleni Kooli õpilased. Tutvuda saab erinevate suhtlemisviisidega: pimedate punktkirja, kurtide viipekeele ja pimekurtide taktiilse viipekeelega. Huvilised saavad proovida ka punktkirja trükimasinal trükkimist.

Lisainfo:
Inga Jaagus
Pärnu Teater Endla
Avalike suhete juht
inga[at]endla.ee

442 0646
505 1223
www.endla.ee