Endlasse jõuab „Tsaari mõrsja“

Pärnu ooperifestivali PromFest raames lavastub juuni alguses Nikolai Rimski-Korsakovi ooper "Tsaari mõrsja". Etendused Pärnus toimuvad 6. (reserveeritud) ja 8.juunil. Kolmas etendus antakse 25. augustil Birgitta festivalil Tallinnas.
On saanud tavaks, et iga paarituarvulise aasta varasuvel toovad Endla teater ja PromFest välja ühise originaal-ooperiproduktsiooni.
PromFesti ooperilavastused muudab eriliseks asjaolu, et iga lavastuse peaosades on eelmise KlaudiaTaevi nim. Noorte Lauljate Konkursi parimad. Konkursi võitja saab lisaks rahalisele preemiale võimaluse nimetada oma unelmate roll mistahes ooperis. Ja juba kahe aasta pärast jõuabki nimetatud ooper, võitjaga peaosas, Endla teatri lavale. „Tsaari Mõrsja“, peaosades on eelmisel konkursil pärjatud Valgevene bariton Andrei Savtšenko ja Läti sopran Elina Šimkus (Volkmane), üles astuvad ka PromFesti „Thaisi” lavastusest tuttav Vladimiras Prudnikovas ja 2007. aasta „Carmeni” nimirolli laulnud  Angelina Švatška.  "Tsaari Mõrsja" lavastaja on koreograaf Teet Kask, kunstnik Madis Nurms ja dirigendipulti astub PromFesti kunstiline juht Erki Pehk.

“Tsaari mõrsja” tegevus hargneb Ivan Julma valitsemisajal, kui inimsaatusi määrab võim, salakavalus ja armastus. 1899. aastal loodud „Tsaari mõrsja“ räägib 16. sajandi Moskva bojaari Grigori Grjaznoi püüdlustest väe ja võimuga armastust leida. Tsaari ihukaitseväelane Grigori Grjaznoi on armunud kaupmees Sobakini kaunitarist tütresse Marfasse, kes armastab aga hoopis teist meest, Ivan Lõkovit. Grjaznoi armuke, sõjaretkelt kaasa toodud Ljubaša mürgitab oma võistlejanna. Marfale on tsaargi silma heitnud ja ta endale mõrsjaks valinud. Kui selgub, et Marfa on mürgitatud, teatab Grjaznoi, et süüdlane on Ivan Lõkov, kelle ta tsaari käsul tapab. Grigori nimes on vihje Venemaad valitsenud halastamatule Ivan Groznõile. Grjaznõi aga tähendab vene keeles musta, määrdunut. Sõjaretkelt kaasa toodud Ljubaša ja seisusekohase, kuid juba teisega kihlatud kaunitari Marfa vahel valides toob Grigori hukatuse neile mõlemale.