04.03

"Vaikuse" autor Esko Salervo endast ja loomingust

16.märtsil Endla Küünis esietenduva „Vaikuse“ soomlasest autor Esko Salervo käis Pärnus, et viibida proovis ja suhelda lavastaja ning näitetrupiga.

„Vaikus“ viib meid Jätkusõja viimasesse kevadtalve. Kusagil rindejoone lähedal tegutseb väike kollektiiv, kes peab kokku koguma langenud relvavendade surnukehad ning saatma omastele koju matmiseks. Selle kollektiiviga liituvad noored mehed Eino ja Antti. Tõsine ja vaikne Eino on andnud lubaduse Antti isale, et kannab tema poja eest hoolt. See ei ole lihtne, sest kergemeelne Antti satub tihti sekeldustesse. Raske ja nõudlik töö erilistes tingimustes paneb kogu seltskonna viimseni proovile ning pinnale kerkivad emotsioonid, mis jääksid tavaolukorras sügavale inimese sisemusse. Pinge, hirmu ja väsimuse tõttu ähmastuvad maailma argised reeglid ning esile tõusevad maagilised jõud – isegi vesi klaasis väriseb nagu oleks ta elus. „Vaikuse“ keskmes ei ole sõda ega ajalugu, vaid väikese inimgrupi hingeline seisund ja suhted äärmuslike olude surve all. Kõik see võiks toimuda ka teises ajas ja kohas. See on lugu inimeseksjäämisest, elujanust, sõprusest, lojaalsusest, armastusest ja saatusest.

Veebruaris Endla lavastuse proovi külastanud „Vaikuse“ autor Esko Salervo on põhitööna kirjutanud  alates 1979 aastast. Tema sulest on tulnud üle kahekümne näidendi, neli mängufilmi stsenaariumi, vähemalt  25 kuuldemängu. Tänaseks üheksa aastat Yleisradios töötanud Salervo oli enne seda vabakutseline. Kõrghariduse omandas ta esialgu hoopis bioloogina. Tõmme kirjutamise poole oli siiski nii võimas, et pärast bioloogikutse omandamist läks ta õppima teatriakadeemiasse, et saada dramaturgiks ja kirjanikuks. Salervo peab seda suurepäraseks kombinatsiooniks: „Loodusteadlasena  õpid vaatlema maailma selgelt, sul on võimalus oma maailmanägemist korrastada ja jätta kõrvale tunded, kus vajalik. Teatriakadeemias seevastu õppisin kasutama just oma emotsioone, oma personaalsust. Kirjutades saan nii siduda elu kahte erinevat poolt. See on tõeliselt rikastav ja ma naudin seda kombinatsiooni.“ Enda senise loometee olulisimaks tööks peab ta just filmistsenaariumina valminud „Vaikust“, millele kulus muude tegemiste kõrvalt koguni üksteist aastat. „Vaikus“ on autori enda kinnitusel ebatraditsiooniline materjal:“ Kui te püüate seda analüüsida Hollywoodi filmide loogikat aluseks võttes, pole sel mingit mõtet, aga see töötab. “ Olgu selle tunnistuseks asjaolu, et Salervo käsikiri pälvis 2012.aastal Soome parima stsenaariumi Sylvi auhinna. Film ise oli menukas ja eriti edukalt läheb DVD-de müük. Salervo sõnul ei soovinud ta kirjutades kedagi õpetada või näidata, mis on õige, mis vale: „Püüdsin luua omalaadse peegli, millesse vaataja saab keskenduda oma elule. Peamine on ka kõige hullemates situatsioonides hoida elu, sõprust, armastust.“
Endla esietendust , kuhu ta lubas kindlasti tulla, ootab autor väga:“ Tunnen Andres Noormetsa hästi, tean tema väärtusi. Olen väga uhke , et ta soovis seda Pärnus lavastada. Ma loodan, et näen interpretatsiooni, mis on filmist erinev, et ma avastaksin tänu sellele midagi uut.“
„Vaikus“ esietendub Endlas 16.märtsil. Dramaturg, lavastaja, lava- ja helikujundaja on Andres Noormets, valguskujundaja Karmen Tellisaar, osades Kaili Viidas, Ireen Kennik, Lii tedre, Sten Karpov, Priit Loog, Jaanus Mehikas, Andres Noormets, Bert Raudsep.