30.10

Endla Teatrikohvikus avatakse Marko Toomasti fotonäitus

Neljapäevast, 31. oktoobrist saab Endla Teatrikohvikus näha Marko Toomasti kaheteistkümnest fotost koosnevat seeriat „Aesthetica melancholia“. Näitus avatakse kell 19.00. 

Marko Toomast on sündinud 1970. aastal Pärnus. Fotograafia teed alustas ta 12- aastaselt juhendaja Ado Viigi (Viik) käe all.

1989. aastal emigreerus Toomast Rootsi, kus töötas vabakutselise fotograafina ajakirjale QX. Ta on töötanud aastatel 1994-1998 fotoassistendina Elisabeth Ohlson-Wallin’i stuudios, kes on tuntud Mark Soosaare näituse „Ecce Homo“ kaudu. Samuti on ta töötanud moe- ja reklaamifotograafi Christer Janson’i õpilasena.

Markot on inspireerinud fotograafid Irving Penn, Paul Strand, Hiroshi Sugimoto, Andreas Gursky, Adam Fuss ning kunstnikud Kazimir Malevitsh, Lucio Fontana, Tony Smith ja Dan Flavin. 

2003. aastal naasis Toomast Eestisse. Siin on ta pildistanud nii arhitektuuri kui ka loodust. Fotograafia on Marko jaoks aken maailma. Pildikeelelt minimalistlik ja abstraktne, koloriidilt monokroomne, kaldudes pigem hallidesse toonidesse, püüdes edasi anda melanhoolset vaimulaadi ja esteetilist väljendust. Näitusele on üles pandud 12 fotot, mis sisaldavad ekspressiivset teavet, ehk siis autori mentaalset seisundit ja impulsse. Marko ei nimeta ennast fotograafiks, kuna see eeldab mingit raamistikku. Tema loob ja eksperimenteerib läbi mängu. Mäng on loov ja vabastav. Pildiseeria „Aesthetica melancholia“ ongi selle väljendus. 

„Loodan, et „Aesthetica melancholia“ annab vaatajale edasi visuaalse naudingu“, märgib Toomast.

Foto Marko Toomasti loomingust.