14.05

Kinoõhtu 14. mail kell 19: Tšernobõli samuraid


Dokumentaalfilm 1986. aastal Tšernobõli tuumajaama 4. reaktori plahvatust likvideerinud meestest ja tuumakatastroofi üleilmsetest mõjudest. Seda nüüd, Jaapanis 2011. aastal toimunud tuumatragöödia taustal eriti tundlikuks muutunud teemat kannavad filmis inimesed, kelle elu Tšernobõlis veedetud päevad otsustavalt muutsid.

Neljanda reaktori kustutus- ja matmistöödel osales 830 000 meest üle Nõukogude Liidu. Tõsiselt kiiritada saanutest on 26 aastat hiljem surnud iga kaheksas. Eestist saadeti kustutus- ja matmistöödele ligi 5000 meest. 28 neist on sooritanud enesetapu. Jahmatavale statistikale ja kuivadele numbritele lisab film konkreetsete inimeste lood.

Filmiõhtu juhatab sisse üks filmi kangelastest, Lääne maksu- ja tollikeskuse juht Jaan Krinal, kes on Pärnumaa Tšernobõli Ühenduse Gamma juht ja seisab Tšernobõli veteranide õiguste eest. Teiseks filmi peategelaseks on Kalev Kilk, endine keevitaja, kes enda sõnul jättis ohukoldesse oma kalleima vara - tervise. Mälestused ärkavad ellu, kui Jaan ja Kalev 2011. aastal uuesti Tšernobõli külastavad.

Pilet 2 eurot. Piletid müügil Endla teatri kassas ja Piletimaailmas.