12.11

Esietendus L.Pirandello "Heinrich IV"

Laupäeval 17. novembril esietendus Endla Küünis Luigi Pirandello (1867-1936) draama „Heinrich IV“. Osades  Jaan Rekkor, Piret Laurimaa, Katrin Valkna, Sepo Seeman, Ahti Puudersell, Bert Raudsep, Sten Karpov, Tambet Seling, Jaanus Mehikas, Priit Loog, Jüri Vlassov. Lavastab Enn Keerd, kunstnik Jaanus Laagriküll (külalisena Ugalast), valguskujundaja Emil Kallas (külalisena TÜ VKAst), muusikaline kujundaja Feliks Kütt.

Nobeli kirjanduspreemia laureaati Luigi Pirandellot paelub seegi kord tegelaste identiteediküsimus ja reaalsuse ning illusioonide vaheline konflikt: kõrgklassi kuuluv mees kukub karnevalipidustuste ajal õnnetult hobuse seljast. Teadvusele tulles ei mäleta ta mitte kui midagi oma endisest elust ning on veendunud, et ta on keskaja Saksa keiser Heinrich IV, keda ta maskiballil kehastas. Sõbrad aitavad mehel kakskümmend aastat selles kujutluspildis elada, luues tema ümber võimalikult tõepärase Heinrich IV õukonna maailma. Ent ükski illusioon ei saa kesta igavesti: lähedased otsustavad Heinrich IV šokimeetodil hullumeelsusest välja tuua, et ta võiks taas nautida elu 20. sajandil.

Luigi Pirandello:“Ma leian, et elu on äärmiselt kurb bufonaad; ja seda sellepärast, et me ei saa läbi end petmata, ilma et me oskaksime sealjuures öelda, miks või mille tõttu me loome pettekujutelmi reaalsusest (mis on igaühele ainus ja mitte kunagi kõigile üks ja seesama), mis aeg-ajalt paljastub meile tühisena ja illusoorsena. Kes kord on mängu läbi näinud, ei saa end enam petta; kuid see, kes ei saa end enam petta, ei suuda elust enam mingit rõõmu või naudingut tunda… Minu teosed on täis kaastunnet kõigi nende vastu, kes end petavad; ja selle kaastundega käib paratamatult kaasas saatuse õel pilge, mis mõistab inimese sellesse enesepettusesse.“

Lähiajal etendused ka 22.11 ja 28.11.