31.01

Noortestuudiol valmis "Issi, tule vii mind kõrtsust kodu"

Autor Mari-Liis Pärn, lavastaja Enn Keerd, kunstnik Jasper Zoova (külalisena)
Osades: Carolina Tagobert, Grete Elviste, Sandra Tarjus, Mikk Pärg, Carl Väljaäär

Esietendus 6.veebruaril  Endla teatri Küünis

 Endla Noortestuudio vilistlase Mari-Liis Pärna kirjutatud „Issi, tule vii mind kõrtsist kodu“ on lugu  neljast noorest inimesest, kes võtavad üheks õhtuks aja maha ja lukustavad end maailmast ära, et luua oma maailm – ilma kohustuste, piirangute ja muredeta. Peagi selgub, et ka nende maailmal on siiski omad reeglid. „Hea“ ja „halb“, „õige“ ja „vale“, „ilus“ ja „kole“ – need on sildid, millega õpetatakse ümbritsevat mõistma. Aga selleks õhtuks tahavad noored oma sildid ja muu jama ära unustada ning teha täpselt seda, mida hing tollelt öölt ihata oskab. Neli tulihingelist noort ei aimagi, mil viisil nad tegelikult üksteisega seotud on. Nad õpivad ühe öö jooksul nõnda palju, et hakkavad mõistma, kui vähe nad tegelikult teavad.
„Issi, tule vii mind kõrtsust kodu” on lugu ajast, teadmistest ja otsustest. Millal saab tulevikust olevik ja olevikust minek? Kui palju me tegelikult teame ja kui palju me tegelikult teada tahame? Millal muutub süütus kogemuseks ja vabadusele otsustada kaasneb arusaam vastutusest? “Issi, tule vii mind kõrtsust kodu” on lugu hetke olulisusest. Kõik, mis meil on, on praegune hetk. Ja juba on see möödas…
Näidendi autor Mari-Liis Pärn on ka ise Noortestuudio vilistlane, kes nüüd õpib Walesis lavastamist ja näitekirjandust. Just Noortestuudios sai kinnitust, et teater on tema kirg ja see, mida ta tahab oma eluga peale hakata. Mari-Liis Pärn: “Kirjutasin sellest, kui vähe me oma elu tegelikult kontrollime. Palju on sellist, millest ei taha vaatajale enne etendust vihjeid anda.“ Paljudes proovides viibinud autor lubab vaatajale põnevust, üllatusi ja andekaid lavastaja- ning  näitlejatöid.
Noortestuudio juhendaja-lavastaja Enn Keerd: „Nii minule kui noortele oli sellise materjaliga töötamine täiesti uus kogemus, sest varem oleme valdavalt kokku puutunud näidenditega, mis põhinevad konkreetse alguse ja lõpuga selgesti jälgitaval lool. Ka sellel näidendil on lugu ja intriig olemas, nagu ka sündmused, mis tuleb lahti mängida, aga nö. põhilooga paralleelselt kulgeb veel mingi teine raskesti tabatav ja ainult tundeloogikale alluv tegevus, kus suurt tähtsust omavad hetkeemotsioonid, aimdused ja mälestused.“
Lähiajal mängitakse Noortestuudio uuslavastust "Issi, tule vii mind kõrtsust kodu" 12.02, 13.02, 28.02, 02.03, 05.03, 09.03. Kokku on mai lõpuni plaanis anda kümmekond etendust.