01.10

Näitus-oksjon "Koolkonnad" Endla Sammassaalis


03. oktoobril kell 17 avatakse Endla teatri Sammassaalis Endla Teatri oksjon-näitus "Koolkonnad".

Neljandat korda toimuva oksjon-näituse teemaks on seekord "Koolkonnad", täpsemalt kolm Eesti kunstnikest koosnevat koolkonda.

Eelroaks pakume koolkonda nimega "Koolkond"

"Koolkond" on Pärnuga seotud või seotud olnud kaasaegseid kunstnikke koondav nimetus. Neile on omased ühistegevus, protsessikesksus, suurvormid, iseseisev mõtlemine ja loodusseaduste arvestamine ainsate seadustena."Koolkonna" keskus on Pärnu ja selle alguseks võib lugeda 1990. "Koolkonda" esindavad oksjon-näitusel Andrus Joonas, Billeneeve, Jasper Zoova jne.

Oksjon-näituse põhiroaks on Kursi Koolkond

Kursi koolkonna asutasid 1988. aprillis Tartu kunstnikud Peeter Allik, Albert Gulk, Ilmar Kruusamäe ja Priit Pangsepp.  Aastate jooksul on rühmitusega liitunud Priit Pajos, Marko Mäetamm, Imat Suumann, Külli Suitso ja Reiu Tüür. Kursi koolkonna nimetus tuleneb väikesest Kesk-Eestis asuvast Kursi külast. Nende vastandlikes töödes pole sugugi nii kerge radikaalseid ühisjooni leida, mille abil võiks kunstirühmituse üldse koolkonna nime alla liigitada. Seda põnevam on vaatajal ise maalist maali rännates avastamisrõõmu tunda kursilaste kirevate niidiotste kokkuviimisest.

Magustoiduna saab nautida Pallase koolkonna meistrite teoseid

Pallas oli algselt kunstnike ja kirjanike, hiljem peamiselt kujutavate kunstnike ühing Tartus (1918-1940). Ühingu eesmärgiks oli tutvustada ja levitada kunsti (algul ka kirjandust). Pallase ühingu asutajateks olid Konrad Mägi, Aleksander Tassa ja Friedebert Tuglas. Kunstiühingu Pallas juures tegutses ka Kõrgem Kunstikool Pallas, mis asutati 1919. aastal Tartus.

Näitus kulmineerub 26. oktoobril kell 15.00 Sammassaalis toimuva oksjoniga. Oksjoni töid saab uudistada alates 03.10 siin.