25.03

"Valge" - uus näitus Kaili Viidaselt. Tule teisipäeval vaatama!

Kontseptsiooni autor / kunstnik / fotolavastaja Kaili Viidas
Fotograaf Andres Adamson
Grimm Ivi Smeljanski ja Sirle Teeäär
Abi võtteplatsil Kaido Päästel
Piltidel Endla teatri näitlejad ja lavastajad Triinu Ojalo, Enn Keerd, Andres Noormets, Ago Anderson, Sten Karpov, Ireen Kennik, Lauri Kink, Piret Laurimaa, Triin Lepik, Priit Loog, Jaanus Mehikas, Carmen Mikiver, Ahti Puudersell, Bert Raudsep, Sepo Seeman, Tambet Seling, Indrek Taalmaa, Karin Tammaru, Kaili Viidas, Jüri Vlassov.

Näitus „Valge“ on eksklusiivselt kõigile huvilistele avatud ainult teisipäeval 26.märtsil kell 17.00 – 20.00 Endla Küünis. Edasi rändab väljapanek Endla teatri fassaadipoolsetesse koridoridesse, kuhu seni teatrikülastajal pole ligipääsu olnud ning on avatud Valges saalis toimuvate etenduste külastajatele. Pildid ongi sündinud seoses Ärklisaali uuenduskuuriga, mille käigus vana tumesinine sein sai endale täiesti uue valge kuue. Kaili Viidas:“ Kuna Valgesse saali viiv koridor on neli korrust pikk, tekkis mul mõte, et tulevaste etenduste külastajaid võiks sellel pikal teekonnal teatri kõige kõrgemal asuvasse saali saata mingid põnevad fotod. Näituse tulemus ongi seotud peamiselt saalist tuleneva  esteetika  ja selle kontseptsiooniga. Valgeid pilte ja saali seovad omavahel näiteks valge tonaalsus, näitlejakesksus, teatraalsus, mängulisus, ümberkehastumisvõime, noor mõtlemine jms. Kuidas üks või teine näitleja konkreetsesse fotolavastusse sattus, on kõikide puhul erinev. Mõni näitleja rääkis rohkem kaasa, mõni vähem, osa pilte on puhtalt minu enda kapriisid, teised jälle juhuse tahtel  just sellised välja kukkunud. Modellid olid väga usaldavad, koostööaltid ja katsetusteks  avatud. Eriti inspireeriv oli koostöö näituse fotograafi Andres Adamsoniga, kelle tundlik pildikeel sobis õhuliste ja kergete fotolavastuste vormimiseks suurepäraselt. Igal juhul oli see huvitav ja lõbus protsess, mille käigus sai nii mõnigi näitleja kehastuda tavapärastest lavarollidest erinevateks tegelasteks.“

Autor Kaili Viidase hinnangul on näitus „Valge“ mõnes mõttes tarbekunst – mõeldud konkreetsesse ruumi täitma konkreetset eesmärki. „Algselt ma ei planeerinudki klassikalist näituse avamist . Teatri galerist Pusa aga leidis, et avalik presenteerimine on oluline. Kuna kõik Teatrigalerii pinnad on juba ammu planeeritud ja hõivatud, siis otsisime alternatiivi. Hea võimaluse selleks andis Rahvusvahelise Teatripäeva tähistamine Endlas kolmapäeval 27.märtsil. Päev enne seda kutsume siis kõiki huvilisi kolme tunni jooksul näituste korraldamise mõttes erilisse kohta – Küüni, kus see peaks olema esimene näitus üldse,“ selgitas Viidas. NB! Sissepääs kohviku kaudu!