Vargamäe kuningriik

Elasid kaks naabrit – Andres ja Pearu. Andres tahtis kangesti tööd teha. Pearule meeldis rohkem vägevusega praalida. Nad lõid piiripostid maha ja hakkasid oma talusid üles ehitama. Aga piiripostid ei pidanud. Küll kargasid kariloomad naabri heinamaale, küll kippusid vihased vandesõnad üle piirikivide salvama, küll jooksid koeradki siia ja sinna, et naabrimehele oma asjalkäimistega „au” teha.
Aeg tuli ja viis naabrimeestelt naised. Aeg võttis ja viis lapsedki. Muist kirikuplatsile, muist ilma peale – silmapiiri taha. Aeg viis meestelt tervise ja andis nende aujärje üle pärijatele. Kuid südames ei loobunud kumbki oma tõest ja õigusest.
Ühel päeval ilmus silmapiirile rändaja. Alguses väike nagu täpike, aga seejärel kasvades ning suuremaks muutudes seisis ta viimaks naabrimeeste ees. Mõlemad mehed vaatasid tagasi. Nõnda oli Andrese ja Pearuga.

Mida me näeme, kui möödunud aastatele ja tehtud tegudele tagasi vaatame? Kas see rõõmustab meid?  
Lastel peab kergem saama – teadsid Andres ja Pearu. Aga tegelikult...?
A. H. Tammsaare "Tõe ja õiguse" V ja I osa põhjal dramatiseerinud Urmas Lennuk
lavastaja Jaanus Rohumaa (Tallinna Linnateater)
kunstnik Aime Unt
muusikajuht Hirvo Surva

mängivad Endla Teatri ja Rakvere Teatri näitlejad Märt Avandi, Madis Kalmet, Peeter Jakobi, Üllar Saaremäe, Sepo Seeman, Karin Tammaru, Ago Anderson, Eduard Salmistu, Ülle Lichtfeldt, Margus Stalte, Tiina Mälberg, Tarvo Sõmer, Velvo Väli, Ahti Puudersell, Toomas Suuman, Carmen Mikiver ning Viljandi Kultuuriakadeemiast Kati Ong ja Taavi Lepik. Kaasa teeb 120-liikmeline ühendkoor.

Lavastus valmis Rakvere Teatri ja Endla Teatri koostöös.

A. H. Tammsaare "Tõe ja õiguse" V ja I osa põhjal
Esietendus 15. juunil 2006 Vargamäel, Albu vallas.