Hetkel Galeriis

2025

TOOMAS PIKHOF
"UNUSTAMATU. Teatrikunstist võimestatud varjundid."

7.04-1.05.2025
Endla Teatri Sammassaalis

"UNUSTAMATU. Teatrikunstist võimastatud varjundid"
 on Toomas Pikhofi neljas isikunäitus, mis oma olemuselt on emotsionaalne ja tundeline teekond teatrikunstist sündinud unustamatutesse elamustesse läbi abstraktse maalikunsti. Visuaalse tundena jäädvustatud hetked kannavad endas teatrilavadelt kogetud nii psühholoogilisest draamast, ajaloolisest romaanist kui ka traagilisest armastusloost võimestatud varjundeid, rõhutades teatrikunsti olulisust inimese arengu kujunemisel.

Näitus on suure tänutundega pühendatud armastatud lavastajale Priit Pedajasele, kelle loometöö mõju inimese emotsionaalsele arengule on hindamatu väärtusega. Pedajase lavastused on kõik iseseisvad kunstiteosed, sest ta ei käsitle kunagi teemat, mis peaks mõjuma kellelegi teisele, vaid see läheb korda lavastajale endale.

Näituse esmaeksponeerimine toimus 2024. aasta oktoobris Viimsi Artiumi kaasaegse kunsti galeriis. Täismahus eksponeeritud näitusest, mis koosneb 54 maalist, on valminud film, mida on võimalik vaadata selle LINGI kaudu: https://www.youtube.com/watch?v=lxFog2KHKnU Näitust saab näha 2025 aastal Rakvere Teatris, Tartu Karlova Teatris, Pärnu Endla Teatris, Paide Muusika- ja Teatrimajas, Kuressaare Teatris, Nõmme Kultuurikeskuses ja Ugala Teatris.

Autor tänab kõiki, kelle loomingu või panuseta teatrimaailma poleks sellist näitust sündinud: Priit Pedajas, Riina Degtjarenko, Merle Palmiste, Merle Karusoo, Ingomar Vihmar, Pille Jänes, Ülle Kaljuste, Lauri Lagle, Kristo Viiding, Sten Karpov, Taavi Teplenkov, Kaie Mihkelson, Viire Valdma, Ain Lutsepp, Rein Oja, Maarit Randrüüt, Inna Narro, Johan Randvere, Hele Kõrve, Kristjan Kasearu, Meelis Pai, Eda Kaljo, Aldo Niilus, Silvia Savik, Meeli Eelmaa, Katrin Roosileht, Anna-Liisa Õispuu, Priit Hummel, Kaire Vilgats, Maite-Margit Kotta, Andres Dvinjaninov, Jaagup Kreem, Andre-Harlet Elvisto. Eriline tänu Eesti Nuku- ja Noorsooteatrile ning Eesti Draamateatrile.

Toomas Pikhof
i (sünd 1973) loomingut iseloomustab intellektuaalne, rõhutatult poeetiline lähenemine teemale, kus põhifookuseks on emotsionaalne ja vaimne teekond läbi tundmuste. Maalikunstnikuna on ta võtnud romantilise positsiooni meditatiivses maailmaruumis, mis on jäädvustatud abstraktsetesse akrüülmaalidesse. Oma loomingus keskendub kunstnik inimteadvuses peituva potentsiaali äratamisele ja tajumispiiride avardamisele. Läbi hoolivuse ja armastuse keskendub ta tundmuste kujutamisele, kõnetades mõistuse ja tunnetuse seoseid, kasutades selleks erinevaid meediume nagu maal, sõna, heli ja liikuv pilt. Toomas Pikhofi loominguga saab tutvuda Artvertigo veebigaleriis www.artvertigo.ee.

Peale maalikunstile pühendumise on Toomas Pikhof töötanud kokku 15 aastat Eesti Nuku- ja Noorsooteatris ning Eesti Draamateatris turundusdirektorina. Praegu töötab ta Pirita Majandusgümnaasiumis koolijuhina, on koolitaja ja viib läbi loovustreeninguid, mille eesmärgiks on aidata inimestel avastada enese tõelist olemust. Ta on avaldanud 2023. aastal luuleraamatu „Ma põlen. Suudlemata suudlused“, 2020. aastal esimese lasteraamatu „Kuu usk ehk kuidas kuusk endale nime sai“ ja 2024. aastal teise lasteraamatu „Näksaja kassike“.


Etenduskunstide õppekava üliõpilaste tööde näitus "Mängud materjalidega" 

7.04-1.05.2025
Endla Teatri Küünigaleriis

Loovtehnilisi teatrierialasid õpetatakse Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias alates aastast 1991 ja seda aastat loetakse kõrgharidustasemel teatritehniliste erialade õpetamise alguseks. Täna on õppekava nimi Etenduskunstid ning see on ühisnimetaja tantsu, teatri, lavastaja- ja koreograafi ning nelja “lavataguse” suuna - dekoraator-butafoori, tehnilise produtsendi, valguskujundaja ja videokujundaja eriala üliõpilastele. Meie vilistlaste tegevusväli katab kogu kaasaegse etenduskunstide maastiku suurematest etendusasutustest kuni väiksemate teatritruppideni.

Näitusel on väljas erialatundides valminud tööd, mille valmistamisel oli eesmärgiks läbi proovida erinevaid materjale ja tehnoloogiaid.

Butafoorsed toidud on dekoraator-butafoori ja tehnilise produtsendi eriala I kursuse üliõpilaste esimesed katsetused mitmesuguste materjalide tundmaõppimisel. Tudengid on praktiseerinud varieeruvate materjalidega jäljendite võtmist ning kipsi, mesilasvaha ja teiste ainete valamist vormi. Esemete lõppviimistlusel on abiks olnud erinevad töövõtted - kruntimine, pahteldamine, lihvimine, akrüülhermeetikuga katmine, maalimine. Juhendaja Külli Tamjärv.

Muinasjututegelaste ainetel loodud käpiknukud on valminud Eesti Rahva Muuseumi tellimusel lastetoa nukuteatri tarbeks. Nukkude pead on valmistatud vorblast, kehade meisterdamisel on kasutatud erinevaid tekstiile, traati jne. (Vorbla - termoplastik mida saab vormida sooja vee või kuumapuhuri abil.) Juhendaja Eero Ehala.

Õlakud on valmistatud III kursuse dekoraator-butafooride poolt, aluseks inspiratsioonipildid ja eesmärgiks tutvuda uue materjaliga. Põhimaterjaliks on võetud EVA-foam, viimistluses kasutati karva, nahka, kivikesi jne.

Teater tegeleb petmisega, illusiooni loomisega ning seetõttu on imiteerimine tehnilise oskusena lavatagustes töökodades asendamatu oskus. Sageli kasutatakse selleks materjale, mida tavaelus hoopis teistes olukordades tarvitatakse – enamasti on algelemendiks ilmetu materjal, mis töödeldakse teatris väärikaks esemeks. Sissejuhatusena dekoratsioonimaali ainesse õpivad tudengid tundma ja järgi tegema erinevaid imitatsioone. Juhendaja Eve Komissarov.

Õlakud on valmistatud III kursuse dekoraator-butafooride poolt, aluseks inspiratsioonipildid ja eesmärgiks tutvuda uue materjaliga. Põhimaterjaliks on võetud EVA-foam, viimistluses kasutati karva, nahka, kivikesi jne. Juhendaja Ivi Vels

Tööde autorid Paula Aarnis, Rahel-Marii Ingver, Kadi Kruusmann, Johanna Künnapas, Airi Paklar, Reti Pauklin, Anna Maria Praks, Triin Rahuoja, Sandra-Stella Eilaste, Liina Jõgar, Carmen Kukkur, Eva Maris Küngas, Aljona Trussova.

Marian Moppel, Pilleriin Prass, Kristin Kartau, Laura Brita Valdvee, Miia Soosalu, Sandra Liis Pankin, Rebecca Rätsnik, Kent Goršanov, Elis Listra, Mia Marleen Tõnis, Carmen Mölder., Siim Saarsen

Näituse kujundas Piret Pusa Bergmann