Esietendub Andrus Kivirähki ja A. H. Tammsaare „Elu ja armastus“
3. novembril esietendub Endla Teatri Suures saalis Andrus
Kivirähki draama A. H. Tammsaare järgi „Elu ja armastus“, mille lavastaja on
Aare Toikka. „Andrus Kivirähki näidend on essents A. H. Tammsaare
samanimelisest romaanist,“ selgitab lavastaja. „Sündmustik on sama, Tammsaarele
pole liiga tehtud. Mõnda episoodi on tihendatud, mitmete arutluskäikude jaoks
ei jagu lavaaega, need on välja jäetud. Lavale jõuavad inimsaatused, suhted,
tegelaskujude võitlus elu ja armastuse nimel.“
Irma Vainu on üheksateistkümnendat eluaastat käiv neiu, kelle ees on lahti kogu maailm. Ta on äsja oma kodualevikus gümnaasiumi lõpetanud ja nii head lõputunnistust kui temal polnud mitte kellelgi. Nii hea lõputunnistusega inimese ees peab maailm lahti olema, isegi kui ta ema on vaid vaene popsieit, usub Irma. Sellise lõputunnistusega võib sõita kasvõi Inglismaale või minna linna kursustele, õppida ja saada haritud naiseks. Ja just seda Irma teha kavatsebki, kuigi Kalmu Eedi pakub talle oma südant ja roose ja lubab teda kasvõi mitu aastat oodata. Aga Irma ei ole nagu teised tüdrukud, kes muust ei mõtle kui poistest ja armastusest ja on kanges mehelemineku valus. Nemad muidugi ehiks end roosidega, paneks neid rinda just südame juurde, aga nendel polnud ka sugugi nii head lõputunnistust kui Irmal. Irmal pole tarvis roose ega armastust, temal on hoopis teine tee! Nii lähebki üheksateistkümnendat eluaastat käiv Irma Vainu linna ja kohtub seal Rudolf Ikkaga.
„Kivirähk on Tammsaare teose vormi muutes teravdanud välja midagi tänasele eesti inimesele väga iseloomulikku. See iseloomulik väärt loomuomadus on edasipüüdmine,“ arutleb Aare Toikka. „Loo peategelane Irma on edasipüüdlik neiu, kes on unistuste nimel ka ohvriteks valmis. Tema püüab edasi kasvõi armastuse kaotuse hinnaga. Aga kuidas elada, kui armastus on kaotsi läinud? Seepärast tundub mulle, et eelkõige on see lugu unelmaist, kuigi mängus on ka klatš, kätš ja roim. Aga mäng käibki elu või surma peale.“
„Elu ja armastuse“ kunstnik on Pille Jänes, valguskunstnik Margus Vaigur, muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres, koreograaf Marge Ehrenbusch, lavavõitluse koreograaf Tanel Saar ja videokujundaja Argo Valdmaa. Lavastuses mängivad Saara Nüganen, Märt Avandi, Ott Raidmets, Carmen Mikiver, Fatme Helge Leevald, Kadri Rämmeld ja Ago Anderson. Järgmised etendused toimuvad 10. ja 16. novembril, 15. ja 29. detsembril, 24. jaanuaril ning 16. ja 21. veebruaril Endla Teatri Suures saalis. Külalisetendused toimuvad 26. novembril Vanemuise Teatris, 28. novembril Haapsalu Kultuurikeskuses ning 3. detsembril Paide Muusika- ja Teatrimajas.
(Uudist illustreerib foto lavastusest. Fotol Saara Nüganen ja Märt Avandi. Fotograaf Mats Õun.)